Challenge to change projekat ima za cilj podsticanje razvoja malih i srednjih preduzeća iz Bosne i Hercegovine i Švedske. Pravo na aplikaciju za učešće u projektu imaju preduzeća iz različitih oblasti, a ideja i inovativnost su glavni faktori za učešće u razvoju biznisa.
Aplikacije
- Mogućnost korištenja sredstava Challenge fonda, prije svega, imaju startupi, kompanije, odnosno privredni subjekti koji su registrovani u BiH i u Švedskoj najmanje 6 mjeseci do 2 godine i oni mogu aplicirati na grant-sredstva do 10.000 eura, a preduzeća koja posluju duže od 2 godine i imaju do 250 zaposlenih mogu aplicirati na grant-sredstva do 30.000 eura, kazala nam je Sanela Dževlan, vođa projekta Challenge to change u SERDA.
Inače, projekat je finansiran od Ambasade Kraljevine Švedske, a realizuju ga Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA, agencija Ostergotland i Razvojna agencija RS-a RARS. Kraljevina Švedska jedan je od vodećih partnera naše zemlje o pitanju razvojnih privrednih projekata.
- U Bosni i Hercegovini postoji mnogo inovativnih biznis-ideja. Mnoge ideje još nisu implementirane zbog manjka podrške od države za inovativne ideje. Ustvari, u ovoj zemlji potraga investitora za razvoj i unapređenje je jako mala, oko 0,3 posto od GDP-a zemlje, što je jako malo i ta konstanta se drži u proteklih 10 godina. S obzirom na situaciju, Švedska je zajedno s partnerima u BiH, u ovom slučaju sa SERDA, prepoznala potrebu za razvojem novih instrumenata koji bi podržali inovativnost i rast biznisa.
Ovi instrumenti mogu zaista olakšati jačanje privrede, koja vodi ka jačanju ekonomije zemlje, naglasio je Torgny Svenungsson, šef odjela za razvojnu saradnju Ambasade Kraljevine Švedske u BiH.
Jedna od kompanija koja je dobila podsticaj je Glovis d. o. o. iz Zenice. Ova kompanija je osnovana 2011, a bavi se proizvodnjom dječijih igrališta i sportske opreme. Učešćem u Challenge to change projektu, ova kompanija je omogućila sebi nabavku mašine za impregnaciju drveta, koja znatno olakšava rad.
- Nova mašina nam je omogućila da produžimo vijek trajanja drveta do 30 godina, da ubrzamo naše procese, da budemo stabilniji za naše kupce. Nabavili smo i viljuškar. To su dvije stvari koje su nam bile jako potrebne, kazao je Admir Baručija, direktor kompanije Glovis, dodajući kako im se otvaraju nova tržišta, te su trenutno u pregovorima s jednom firmom iz Švedske.
Vrijednost ove investicije je oko 72.000 eura, a projekat Challenge to change je sufinansirao 30.000 eura.
Negro Crown je kompanija koja se bavi prodajom industrijskih guma za velike mašinske pogone i već više od deceniju uspješno posluje na tržištu. Nedavno su došli na ideju kako da poslovne kapacitete prošire na način da iskoriste i gume koje ne zadovoljavaju prodajne kriterije.
Ogroman broj guma koje su van upotrebe mogu se zapravo iskoristiti za proces reprodukcije, kojim se može ostvariti dodatna zarada. Trenutno u posjedu imaju 3.500 tona guma, od kojih će veliki dio biti iskorišten za proizvodnju repromaterijala.
- Iskoristivost ove gume je gotovo 100 posto. Otpadnih materija nema, štetnosti nema prilikom prerade i nikakvih drugih nusprodukata. Apsolutno pretvaramo iz otpada, dobijamo materiju koja je iskoristiva i iz koje se dobija apsolutni profit, naglasila je Aiša Garagić, tehnolog proizvodnje.
Prema riječima Mirsada Garagića, tehničkog direktora, tona granule kao gorivo u cementarama košta 100 KM.
- Tona granule za baštenske ploče kada se prodaje kao granulat je 250 eura, a ako je ofarbaš i presuješ, cijena skače na nekoliko hiljada dolara, kazao je Garagić.
Za kupovinu potrebne aparature je bilo potrebno oko 250.000 KM, od čega je pola finansirano od doniranih sredstava fonda Challenge to change.
Implementacija IT tehnologija u sektoru poljoprivrede u našoj zemlji je trenutno u razvojnoj fazi. Challenge to change je prepoznao ideju kompanije DiVision Agro kao veliki potencijal na tržištu.
- To je projekat koji je u ideji i realizaciji razvojna platforma, koja treba da implementira sve IT alate, koji bi trebali biti dostupni poljoprivrednim proizvođačima u smislu optimiziranja poljoprivredne proizvodnje. Aplikacija je jako jednostavna za korištenje, a omogućava praćenje svih aspekata koji utiču na poljoprivrednu proizvodnju u cijeloj zemlji, pojasnio je Jasmin Grahić, osnivač kompanije DiVision Agro d. o. o.
Dodao je da aplikacija sadrži detaljan kalendar navodnjavanja i đubrenja za različite poljoprivredne kulture, a vrijednost ovog projekta je iznosila 20.000 eura, od čega je Challenge to change finansirao 10.000 eura.
Challenge to change projekat je prepoznao potencijalne startup ideje iz različitih oblasti, pa tako i umjetnosti. Imaginarium studio iz Banjaluke se bavi proizvodnjom različitih odjevnih predmeta, ukrašenih tradicionalnim motivima.
- Zmijanje dizajn je projekat koji promoviše zmijanski vez na savremen način. Zmijanski vez se od 2014. godine nalazi na UNESCO-ovoj listi kulturnog naslijeđa, istakla je Aleksandra Ivanković, vlasnica Imaginarijum studija.
Unapređenje rada
Ovaj umjetnički atelje ne bi mogao svoju ideju realizovati do kraja da nije bilo učešća u Challenge to change projektu. Sama mogućnost kreiranja ovih umjetnina zahtijevala je potrebnu aparaturu, koja su u konačnici koštala 48.000 KM.
Challenge to change je u protekle četiri godine animirao više od 2.500 privrednih subjekata da apliciraju na učešće u projektu, od čega je izabrano 177 najboljih ideja, za koje je iz ovog fonda izdvojeno više od 3 miliona eura. Challenge to change program jedan je od vodećih razvojnih projekata u našoj zemlji koji je omogućio brojnim privrednim subjektima ne samo da opstanu već da svoj biznis unaprijede i plasiraju ga na tržište van BiH.